NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
2907
Тонът на времето

Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ

Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6. „Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната

| 08 Октомври 2024, 15:56 ч.
Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
Снимка © Минко Чернев / БТА

Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6.

"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.

Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.

Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.

Ние, музикантите, носим отговорност да възпитаваме вкуса на публиката, да представяме и нещо различно, което ако на нас ни доставя удоволствие, бихме успели да го предадем и на самата публика, каза цигуларката Галина Койчева, която ще е солист в концерта „Майстори на цигулката“ със Симфониета-Враца.

За първи път публиката ще чуе Концерт за цигулка и оркестър, оп. 54 от Антон Аренски, за който няма информация да е свирен досега поне в последните над 30 години, обясни Койчева.

Тя допълни, че за нея този концерт е специален и е влюбена в неговото звучене вече 18 години.

„Тогава с колегите ми от Трио „Арденца“ изпълнявах друго произведение от същия композитор,  изключително много ни хареса музиката и реших да проверя какви други произведения е имал“, разказа цигуларката.

Тя добави, че композиторът е бил ученик на Рим

Изложбата „Пред екрана“ беше представена премиерно в Пазарджик.

Откриването й се състоя в художествена галерия „Станислав Доспевски", като на нея бяха представени творбите на 21 автори.

Експозицията включва произведения на артисти от България и Република Северна Македония, сред които  Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров.

Посетителите разгледаха творбите, интерпретиращи времето, което всеки от нас прекарва пред екрана.

Много интересен поглед върху действителността, харесва ми начинът, по който е изразено това, което ни се взима, когато стоим дъ

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Калифорнийската хип хоп формация Delinquent Habits ще се завърне в България на 5 септември, на лятната сцена на клуб „Маймунарника“. Kато специален гост към шоуто на групата ще видим и легендарният Sick Jacken от Psycho Realm, съобщават организаторите.

Delinquent Habits е в състав – Ивс Ире, Сик Джкън, DJ Invincible. Освен познатите хитове, като Tres Delinquentes, Lower Eastside, This Is L.A, Return of the Tres, Feel Good, California, се очакват те да изпълнят и тракове от Sick Jacken.

Сръбската рап кор формация Iskaz ще се присъедини към концерта. Групата е създадена през 2006 г. и има пет издадени албума. Свирила е на повечето от съществуващите в момента фестивали в Сърбия, Черна гора, Словения, Босна, Хърватия, както и на турнета в Гърция, Румъния

„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната. Той стартира миналата година с една изложба, в която бяха представени галериите от Стара Загора, Сливен, Казанлък и Пловдив. Тогава идеята беше да се направи представителна извадка от всяка една постоянна експозиция. Важно е да се подчертае, че първоначалната идея беше да се направи представителна извадка от постоянните експозиции“, обясни проф. Анелия Николаева, куратор на експозицията.

Тя разказа, че в хода на работата е станало ясно, че има интересни работи, които са и във фондовете, и в депата на галериите.

„Затова решихме, че може би е по-добре тази извадка, тази селекция, някак си да бъде по-тясно свързана с профила на самата галерия, с профила на самото място, със спецификите на това как се е случила тази селекция, с конкретни художници, които са свързани със съответния град. По тази линия всъщност се разви идеята тази година“, допълни проф. Николаева.

„По-различното от миналата година е, че определено работите са по-хронологично близки до известна степен. Това е така, защото за някои от галериите една значителна част от работите са постъпвали като откупки от общите художествени изложби, които са се случвали в съответния град“, каза още кураторката.

По нейните думи проектът цели да бъде обвързан и с едно отправяне на поглед към изследването и популяризирането на галериите в страната, на основаването на техните колекции, на това как се развива изкуството извън столицата.

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Инициирал съм проверки на абсолютно всички театри, за да разберем дали има схеми и на други места. Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "На фокус" по NOVA. Коментарът му е по повод информация за финансови злоупотреби с публични средства в Театрално-музикален и филхармоничен център в Разград и Родопски драматичен театър – Смолян. 

Тодоров каза още, че тази проверка ще успокои хората, които работят честно в театрите. "Не може всеки, който работи в театър да бъде набеден, че е измамник, само защото работи там", каза служебният министър. 

Той посочи, че "тази схема не е нова". Тодоров обясни, че Министерството на културата няма как да види подробности от това, което се случва, защото бюджетните институции са независими и от юридическа, и финансова гледна точка. Директорите на театрите оперират абсолютно независимо за своит

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.

Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.

Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.

При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

Проф. Анелия Николаева отбеляза, че в момента планират, заедно с организаторите, кои галерии ще участват в проекта през следващата година. "Така че да можем в едно обозримо бъдеще да издадем едно представително издание, не го наричам каталог, но издание с научни текстове, в което най-накрая да намери място една такава ненаписана история на колекциите в страна“, допълни тя.

ЗА ИЗБОРА НА ХУДОЖНИЦИТЕ

Подбраните автори, творили в периода между 70-те и 80-те години на миналия век, а и тези, които вече са влезли в златните страници на българското изкуство, представят работи, тематично свързани по някакъв начин с тези общи художествени изложби и това може да се види в нашата изложба, каза проф. Николаева.

По нейните думи в експозицията има автори, които, по изключение, са представени от повече от една галерии. Проф. Николаева даде пример с Ванко Урумов (1941-2020), който е варненски художник и дългогодишен директор на Варненската галерия. „Той е представен от Варна и от Добрич, но пък има много различни неща чисто стилистично, така че в никакъв случай не би трябвало и не би могло да се приема като минус“, отбеляза тя. Друг автор, който се появява два пъти, е Светлин Русев (1933-2018).

„Работата, когато е различно концепирана, конспектуално различна, се възприема съвсем по различен начин.  В този смисъл това, че автори се „обаждат“ тук и на друго място, не е проблем“, допълни проф. Николаева.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ДОБРИЧ

Изборът на творбите от Добрич е вдъхновен от обща художествена изложба (ОХИ) „Земята и хората“. Творбите, представени в селекцията на Добрич, са посветени на тематиката за труда, на Добруджа, на земята, на хората, които са свързани с тази земя, каза проф. Анелия Николаева. Сред подбраните художници са Йоан Левиев (1934-1994), който се чества и в Пловдив, Румен Гашаров, Анета Дръгушану.

„За безкрайно интересни смятам съпоставките и комуникациите между отделните автори. Добрич, когато следва идеята за земята и хората, всъщност предлага и интересни неща на стари майстори от тяхната колекция. Един относително ранен Иван Мърквичка (1856-1938), както и Господин Желязков (1873-1937). Това са, разбира се, първопроходниците на новото българско изкуство“, отбеляза проф. Николаева.

По нейните думи тя е настояла да се покаже непознат за широката публика и дори за специалисти добрички художник Никола Тахтунов (1873-1947), който е интересен с влияние от румънското изкуство.

ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ВАРНА

Варненската галерия избра да се представи с произведения на автори, които са свързани с много прочутата варненска група „Вулкан“, която през 80-те и 90-те години стана символ на авангардно мислещите модерни, млади художници, каза проф. Николаева. „В изложбата в момента могат да се видят около двадесетина работи на водещи имена от групата и други варненски автори“, допълни тя.

По нейните думи сред варненските представители могат да се видят много хубави, сравнително ранни неща на Милко Божков, на Димитър Трайчев, на Алекандър Капричев (1945-2008).

БУРГАСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ

Темата на Бургаската галерия тази година е „Приятели на морето“, разказа проф. Николаева. Неслучайно сега зрителите могат да видят, че бургаската част всъщност е посветена на морската тема, допълни тя.

По думите на кураторката любопитно за бургаското представяне в проекта е, че показва картини на морска тематика, представена в един много широк жанров диапазон. Сред художниците са имената на Атанас Пацев, който с „неговата експресивна четка можем да видим в един много интересен, типичен морски пейзаж", Александър Петров-Лавандулата, каза тя.

„Можем да кажем, че Бургас се гордеят с едни много силни творби на Владимир Димитров-Майстора (1882-1960). Тук присъства и една много репродуцирана, христоматийна работа „Момичето с ябълки“, отбеляза още тя.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „ЕЛЕНА КАРАМИХАЙЛОВА“ – ШУМЕН

Проф. Анелия Николаева разказа, че за разлика от Бургас и Добрич, шуменската галерия се представя с художници, като всички от тях са родом от Шумен.

„Шумен има щастливата съдба да бъде родно място на едни от много големите български художници като Елена Карамихайлова (1875-1961), Александър Мутафов (1879-1957), Никола Михайлов (1876-1960). По думите от по-новото поколение артисти е показан Янаки Манасиев (1932-1978), който е свързал живота си с Шумен, макар че е родом от търговишко село“, каза още тя.

Според нейните думи шуменската галерия е представена базово с местни художници и освен старите майстори, които са влезли в историята на българското изкуство, има интересни шуменски автори, които публиката, а и голяма част от специалистите, не познават и могат да видят в експозицията. Сред представителите на шуменската галерия са Елена Карамихайлова, която участва с портрет на нейната сестра Магда, която е „абсолютен образец за българската живопис за началото на 20 век, силно повлияна от съвременните европейски търсения в изкуството“, отбеляза кураторката.

Експозицията „Галерии. Колекции. Творби“ може да бъде разгледана от посетителите до 30 ноември.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
2907
Тонът на времето

Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ

Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии.„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната.

| 08 Октомври 2024, 15:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
Художествени селекции от Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в СБХ
Снимка © Минко Чернев / БТА

Селекции от фондовете на художествените галерии на Варна, Бургас, Шумен и Добрич са подредени във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ в галерията на Съюза на българските художници (СБХ) на столичната улица „Шипка" 6.

„Това е проект, който цели да направи видими колекциите на галериите в страната. Той стартира миналата година с една изложба, в която бяха представени галериите от Стара Загора, Сливен, Казанлък и Пловдив. Тогава идеята беше да се направи представителна извадка от всяка една постоянна експозиция. Важно е да се подчертае, че първоначалната идея беше да се направи представителна извадка от постоянните експозиции“, обясни проф. Анелия Николаева, куратор на експозицията.

"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.

Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.

Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.

Ние, музикантите, носим отговорност да възпитаваме вкуса на публиката, да представяме и нещо различно, което ако на нас ни доставя удоволствие, бихме успели да го предадем и на самата публика, каза цигуларката Галина Койчева, която ще е солист в концерта „Майстори на цигулката“ със Симфониета-Враца.

За първи път публиката ще чуе Концерт за цигулка и оркестър, оп. 54 от Антон Аренски, за който няма информация да е свирен досега поне в последните над 30 години, обясни Койчева.

Тя допълни, че за нея този концерт е специален и е влюбена в неговото звучене вече 18 години.

„Тогава с колегите ми от Трио „Арденца“ изпълнявах друго произведение от същия композитор,  изключително много ни хареса музиката и реших да проверя какви други произведения е имал“, разказа цигуларката.

Тя добави, че композиторът е бил ученик на Рим

Изложбата „Пред екрана“ беше представена премиерно в Пазарджик.

Откриването й се състоя в художествена галерия „Станислав Доспевски", като на нея бяха представени творбите на 21 автори.

Експозицията включва произведения на артисти от България и Република Северна Македония, сред които  Жанета Вангели, Ирена Паскали, Моника Мотеска, Горге Йованович, Зени Балажи, Вана Урошевич, Иванчо Талевски, Богдан Александров, Иво Бистрички, Елизар Милев, Емил Бачийски, Карина Попова, Слав Недев, Свилен Стефанов, Зоран Мише, Иво Пецов, Перица Георгиев - Пепси, Кольо Мишев, Павел Целкоски, Марияна Иванова и Мариян Дзингаров.

Посетителите разгледаха творбите, интерпретиращи времето, което всеки от нас прекарва пред екрана.

Много интересен поглед върху действителността, харесва ми начинът, по който е изразено това, което ни се взима, когато стоим дъ

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

Калифорнийската хип хоп формация Delinquent Habits ще се завърне в България на 5 септември, на лятната сцена на клуб „Маймунарника“. Kато специален гост към шоуто на групата ще видим и легендарният Sick Jacken от Psycho Realm, съобщават организаторите.

Delinquent Habits е в състав – Ивс Ире, Сик Джкън, DJ Invincible. Освен познатите хитове, като Tres Delinquentes, Lower Eastside, This Is L.A, Return of the Tres, Feel Good, California, се очакват те да изпълнят и тракове от Sick Jacken.

Сръбската рап кор формация Iskaz ще се присъедини към концерта. Групата е създадена през 2006 г. и има пет издадени албума. Свирила е на повечето от съществуващите в момента фестивали в Сърбия, Черна гора, Словения, Босна, Хърватия, както и на турнета в Гърция, Румъния

Тя разказа, че в хода на работата е станало ясно, че има интересни работи, които са и във фондовете, и в депата на галериите.

„Затова решихме, че може би е по-добре тази извадка, тази селекция, някак си да бъде по-тясно свързана с профила на самата галерия, с профила на самото място, със спецификите на това как се е случила тази селекция, с конкретни художници, които са свързани със съответния град. По тази линия всъщност се разви идеята тази година“, допълни проф. Николаева.

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Инициирал съм проверки на абсолютно всички театри, за да разберем дали има схеми и на други места. Това каза служебният министър на културата Найден Тодоров в предаването "На фокус" по NOVA. Коментарът му е по повод информация за финансови злоупотреби с публични средства в Театрално-музикален и филхармоничен център в Разград и Родопски драматичен театър – Смолян. 

Тодоров каза още, че тази проверка ще успокои хората, които работят честно в театрите. "Не може всеки, който работи в театър да бъде набеден, че е измамник, само защото работи там", каза служебният министър. 

Той посочи, че "тази схема не е нова". Тодоров обясни, че Министерството на културата няма как да види подробности от това, което се случва, защото бюджетните институции са независими и от юридическа, и финансова гледна точка. Директорите на театрите оперират абсолютно независимо за своит

Никол Кидман се завръща на филмовия фестивал във Венеция за световната премиера на филма Babygirl в петък вечер, 30 август, съобщава АП. 

Еротичната драма разказва за влиятелна изпълнителна директорка, която застрашава кариерата и семейния си живот, като започва любовна връзка с по-млад стажант.

Babygirl е дело на Халина Рейн, режисьорка и на филма „Убийствена игра“ (с Мария Бакалова). Рейн черпи вдъхновение от любовта си към еротичните трилъри на режисьори като Пол Верховен и Ейдриън Лайн. Антонио Бандерас играе съпруга на героинята на Кидман, а Харис Дикинсън е в ролята на младия стажант.

Babygirl участва в конкурсната програма на Венеция, заедно с филми като „Мария“ на Пабло Лараин и предстоящите премиери на The Next Door на Педро Алмодовар, Queer на Лука Гуаданино и „Жокера: Лудост за двама“ на Тод Филипс. Победители

Портрет на Алън Тюринг, създаден от робот, беше продаден на търг за 1,08 млн. долара, съобщи ДПА.

Роботът Ай-Да, кръстен на Ада Лавлейс, която се смята за първия компютърен програмист, стана първият хуманоиден робот, чието произведение на изкуството е продадено от голяма аукционна къща.

Създаден от екип, ръководен от Ейдън Мелър, Ай-Да е свръхреалистичен робот, проектиран да прилича на жена, който има камери в очите си и използва изкуствен интелект (ИИ), за да създава рисунки, живописни картини и скулптури.

При прогнози за цена на търга между 130 000 и 200 000 долара, произведението на изкуството Ai-God (“Ай-Бог”) далеч надхвърли тези стойности, когато в четвъртък беше купено за 1,08 млн. долара.

Мащабният портрет, който е висок 2,2 м и е създаден с помощта на алгоритми за изкуствен интелект, изобразява Тюринг, който се смята за баща на съвремен

Художникът Арменаг Мардиросян гостува на Галерия „Графит“ във Варна със самостоятелна изложба, наречена „Лично“. Той представя деветдесет картини, изпълнени с маслени бои върху платно. В тях зрителите ще видят характерните за автора маринистични пейзажи, заради които той е наричан „българският Айвазовски“. Освен тях са изобразени гледки от Армения с планината Арарат и езерото Севан, храмове, религиозни и фантастични сюжети. 

Това е втора самостоятелна изложба на варненския художник, припомниха на откриването организаторите от Общоарменския благотворителен съюз „Парекордзаган“ във Варна. Мардиросян рисува от дете, а любовта към морската шир с нейните различни състояния се ражда по време на военната му служба като моряк. Участва активно в изложби от 2015 г. Сред тях са „Армения и България - цветове и форми“ през 20

„По-различното от миналата година е, че определено работите са по-хронологично близки до известна степен. Това е така, защото за някои от галериите една значителна част от работите са постъпвали като откупки от общите художествени изложби, които са се случвали в съответния град“, каза още кураторката.

По нейните думи проектът цели да бъде обвързан и с едно отправяне на поглед към изследването и популяризирането на галериите в страната, на основаването на техните колекции, на това как се развива изкуството извън столицата.

Проф. Анелия Николаева отбеляза, че в момента планират, заедно с организаторите, кои галерии ще участват в проекта през следващата година. "Така че да можем в едно обозримо бъдеще да издадем едно представително издание, не го наричам каталог, но издание с научни текстове, в което най-накрая да намери място една такава ненаписана история на колекциите в страна“, допълни тя.

ЗА ИЗБОРА НА ХУДОЖНИЦИТЕ

Подбраните автори, творили в периода между 70-те и 80-те години на миналия век, а и тези, които вече са влезли в златните страници на българското изкуство, представят работи, тематично свързани по някакъв начин с тези общи художествени изложби и това може да се види в нашата изложба, каза проф. Николаева.

По нейните думи в експозицията има автори, които, по изключение, са представени от повече от една галерии. Проф. Николаева даде пример с Ванко Урумов (1941-2020), който е варненски художник и дългогодишен директор на Варненската галерия. „Той е представен от Варна и от Добрич, но пък има много различни неща чисто стилистично, така че в никакъв случай не би трябвало и не би могло да се приема като минус“, отбеляза тя. Друг автор, който се появява два пъти, е Светлин Русев (1933-2018).

„Работата, когато е различно концепирана, конспектуално различна, се възприема съвсем по различен начин.  В този смисъл това, че автори се „обаждат“ тук и на друго място, не е проблем“, допълни проф. Николаева.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ДОБРИЧ

Изборът на творбите от Добрич е вдъхновен от обща художествена изложба (ОХИ) „Земята и хората“. Творбите, представени в селекцията на Добрич, са посветени на тематиката за труда, на Добруджа, на земята, на хората, които са свързани с тази земя, каза проф. Анелия Николаева. Сред подбраните художници са Йоан Левиев (1934-1994), който се чества и в Пловдив, Румен Гашаров, Анета Дръгушану.

„За безкрайно интересни смятам съпоставките и комуникациите между отделните автори. Добрич, когато следва идеята за земята и хората, всъщност предлага и интересни неща на стари майстори от тяхната колекция. Един относително ранен Иван Мърквичка (1856-1938), както и Господин Желязков (1873-1937). Това са, разбира се, първопроходниците на новото българско изкуство“, отбеляза проф. Николаева.

По нейните думи тя е настояла да се покаже непознат за широката публика и дори за специалисти добрички художник Никола Тахтунов (1873-1947), който е интересен с влияние от румънското изкуство.

ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ – ВАРНА

Варненската галерия избра да се представи с произведения на автори, които са свързани с много прочутата варненска група „Вулкан“, която през 80-те и 90-те години стана символ на авангардно мислещите модерни, млади художници, каза проф. Николаева. „В изложбата в момента могат да се видят около двадесетина работи на водещи имена от групата и други варненски автори“, допълни тя.

По нейните думи сред варненските представители могат да се видят много хубави, сравнително ранни неща на Милко Божков, на Димитър Трайчев, на Алекандър Капричев (1945-2008).

БУРГАСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ

Темата на Бургаската галерия тази година е „Приятели на морето“, разказа проф. Николаева. Неслучайно сега зрителите могат да видят, че бургаската част всъщност е посветена на морската тема, допълни тя.

По думите на кураторката любопитно за бургаското представяне в проекта е, че показва картини на морска тематика, представена в един много широк жанров диапазон. Сред художниците са имената на Атанас Пацев, който с „неговата експресивна четка можем да видим в един много интересен, типичен морски пейзаж", Александър Петров-Лавандулата, каза тя.

„Можем да кажем, че Бургас се гордеят с едни много силни творби на Владимир Димитров-Майстора (1882-1960). Тук присъства и една много репродуцирана, христоматийна работа „Момичето с ябълки“, отбеляза още тя.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „ЕЛЕНА КАРАМИХАЙЛОВА“ – ШУМЕН

Проф. Анелия Николаева разказа, че за разлика от Бургас и Добрич, шуменската галерия се представя с художници, като всички от тях са родом от Шумен.

„Шумен има щастливата съдба да бъде родно място на едни от много големите български художници като Елена Карамихайлова (1875-1961), Александър Мутафов (1879-1957), Никола Михайлов (1876-1960). По думите от по-новото поколение артисти е показан Янаки Манасиев (1932-1978), който е свързал живота си с Шумен, макар че е родом от търговишко село“, каза още тя.

Според нейните думи шуменската галерия е представена базово с местни художници и освен старите майстори, които са влезли в историята на българското изкуство, има интересни шуменски автори, които публиката, а и голяма част от специалистите, не познават и могат да видят в експозицията. Сред представителите на шуменската галерия са Елена Карамихайлова, която участва с портрет на нейната сестра Магда, която е „абсолютен образец за българската живопис за началото на 20 век, силно повлияна от съвременните европейски търсения в изкуството“, отбеляза кураторката.

Експозицията „Галерии. Колекции. Творби“ може да бъде разгледана от посетителите до 30 ноември.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.